Obsah

Projektový den „Život jako v úle“

Typ: ostatní
Projektový den „Život jako v úle“ Vzhledem k omezenému provozu škol a protiepidemickým opatřením jsou omezeny i aktivity ve škole. Za dodržení všech nařízení jsme s dětmi ve čtvrtek 13. května absolvovali projektový den s názvem „Život jako v úle“.

Přijela nás navštívit paní Mgr. Tereza Pacovská, která realizuje výukové programy pro školy v rámci agentury DětiNaVětvi. Při jejím poutavém vyprávění o včelkách a jejich životě v úle nám odpověděla na řadu otázek.
Že včely jsou společenský hmyz a že se brání žihadlem, po kterém mnozí otečou, to tuší všichni. Stejně tak všichni vědí, že včely žijí v úle, pečuje o ně včelař a že si od něj můžeme koupit sladkou pochutinu zvanou med. Ale kde se bere a jak voní? Co všechno nosí včely do úlu?  A jsou všechny včely tak pilné, jak se říká? Mají někdy domácí vězení? Kdo je včelí královna a jakou silou vládne? Jak dlouho včely žijí? Kdo je medojed? Kdo je medozvěstka? Na všechny tyhle otázky jsme našli odpověď. Dozvěděli jsme se, že stejně jako medvědi, člověk začal včelařit vybíráním medových plástů z hnízd divokých včel. Zajímavé bylo i zjištění, k čemu se využívá včelí vosk a jaké další včelí produkty mají příznivý vliv na lidský organismus.
Děti si zahrály na včelky a vyzkoušely si, kolik práce v úle mají. Všichni si vyrobili voňavou svíčku, vybarvili obrázek s říkankou a vyluštili křížovku.

Mgr. Lenka Kleinová


Vytvořeno: 30. 5. 2021
Poslední aktualizace: 30. 5. 2021 8:48
Autor: Miroslav Vacula