Obsah

HASIČSKÝ SBOR V ČERNOTÍNĚ OSLAVIL 130 LET

Typ: ostatní
HASIČSKÝ SBOR V ČERNOTÍNĚ OSLAVIL 130 LET Sbor dobrovolných hasičů v Černotíně oslavil v letošním roce 130. výročí založení sboru. Vzhledem k předchozím dvěma letem, které byly ovlivněny koronavirem, byly tyto oslavy naplánovány na letní prázdniny, konkrétně v sobotu 16. a neděli 17. července.

Sobotní odpoledne 16. července patřilo hasičským závodům – byl pořádán již XVIII. ročník hasičské soutěže „O pohár starosty obce Černotín“. Soutěž byla zařazena do Velké ceny OSH Přerov – Memoriál Leopolda Koutného a také do okrskového poháru „O pohár starostů obcí okrsku Hustopeče nad Bečvou“. Soutěžilo se v kategorii muži, ženy a v posledním době stále populárnější kategorii 35+. Celkově se na soutěž sjelo 16 družstev mužů, 11 družstev žen a 9 družstev mužů nad 35 let, což si troufám říci, že byla účast velice slušná. Stejně jako v jiných sportech, tak i požární sport ovlivnila covidová doba, bohužel negativním způsobem. Nicméně se to pomalu, ale věřím, že zcela jistě vrací do starých dobrých kolejí. V kategorii muži vyhrál Prchalov (okr. NJ) s časem 16,79s, následovala Hrabůvka (17,01s) a Velká (17,05s). Po přestávce soutěž pokračovala kategorií žen a mužů nad 35 let. 1. místo a putovní pohár si odvezly holky z Roštění (okr. KM) s časem 17,38s, na stupně vítězů je doprovodily holky Hostašovic (okr. NJ) a Milotic nad Bečvou. V tzv. „královské kubatuře“ vyhrál tým Olšovce s časem 15,65s, následovaly borci ze Špiček (16,57s) a Hranic (16,77s). Soutěže se zúčastnilo také sousední družstvo mužů nad 35 let z Hluzova, které obsadilo krásné 7. místo. Domácí borci 35+ se bohužel nakonec nemohli zúčastnit, byli během soutěže odvoláni na výjezd k hořícímu autu ve směru k Vápence. Počasí přálo a téměř všechna družstva odjížděla nejen s cennými body do celkového bodování VC OSH Přerov, ale také i s věcnými cenami, kterých bylo díky sponzorům požehnaně. Součástí hasičského odpoledne na hřišti „U mlýna“ bylo v rámci oslav 130. výročí založení SDH Černotín pořádáno odpoledne pro děti. K vydovádění všech dětí byly přichystány 2 skákací hrady, překážková dráha, tvořivé dílničky, malování na kamínky, a malování na obličej a tělo. Největší radost ovšem udělala hasičská pěna, kterou dětem přijeli udělat hasiči z Hranic.

V neděli 17. července se chvílí před půl desátou sešli před kostelem v Černotíně nejen místní hasiči, ale také sestry a bratři z Hluzova, a ostatní zástupci sborů z Hustopečského okrsku. Po společném focení jsem se všichni přesunuli do kostela a následovala mše svatá vedená p. Václavem Fojtíkem. V kostele byla během mše vysvěcena socha sv. Floriána, patrona hasičů, která bude umístěna na místní hasičské zbrojnici. Po mši následovala slavnostní valná hromada sboru ve společenském sále kulturního centra, kde byla za účasti členů SDH Černotín a zástupců z řad obce a okolních sborů shrnuta historie a činnost sboru, byly předány ocenění a vyznamenání, a vyslechnuty zdravice od přítomných hostů. Valná hromada byla zakončena slavnostním obědem.

Na tomto místě bych za SDH Černotín chtěla poděkovat Obci Černotín a Olomouckému kraji za finanční podporu této akce, a dále ostatním sponzorům, kteří dodali věcné ceny, případně pomohli jakkoli s pořádáním této akce. Chtěla bych také poděkovat všem (nejen členům SDH), kteří se podíleli na přípravě a zúčastnili se víkendových oslav. Bylo to náročné, ale bylo to fajn! Závěrem také děkuji hasičům z Černotína u Plzně za to, že si udělali čas a přijeli se za námi pobavit :-)!