Purpurová srdce

06. 10. 2017 - Mirek Vacula

Tvoření jsme tu u nás už měly mnohokrát, a stále táhnou. A co takhle, když spojíte příjemné s užitečným a někomu svými výrobky pomůžete. A co třeba těm nejmenším, kteří přišli na svět o krapánek dříve, než se čekalo – předčasně narozeným dětem.17. listopad není jen Den studentstva nebo začátkem Sametové revoluce, na 17. listopad byl ustanoven Mezinárodní den předčasně narozených dětí. Místní knihovna Černotín se rozhodla v rámci Týdne knihoven zapojit do příprav na tento svátek, ale hlavně podpořit činnost Nedoklubka – organizace pomáhající předčasně narozeným dětem a rodičům předčasně narozených dětí.

Uspořádali jsme tvořivé dílny, které byly svým způsobem specifické, byly takovým průřezem dosavadního tvoření v knihovně. Vypíchli jsme nejpovedenější a neúspěšnější techniky, které se u nás za dob knihovny opravdu chytly. Mohly jsme zkusit tradiční perličky – vločky a anděly, pergamanové svícny, quillingové svícny a ozdoby, enkaustikovou malbu a malbu na dřevo. A jak naše výrobky pomůžou? Je to prosté, začátkem listopadu proběhne v Praze bazárek, jehož výtěžek podpoří činnost Nedoklubka, a my u toho nebude chybět.

A co navíc zapojili jsme se do rekordu – Ponožkový rekord. Nedoklubko si za cíl stanovilo nashromáždit 9000 (číslo symbolizuje počet předčasně narozených dětí v ČR) párů nových novorozeneckých ponožek, ty poté budou vystaveny na jedné šňůře. A následně přerozděleny do jednotlivých krajů, kde budou obdarováni rodiče předčasně narozených dětí. My jsme do našich 31 párů ponožek vložili vzkaz, takže je možné, že vzkaz z Černotína potěší třeba maminku v Liberci.

Všichni, kdo měli ruce a nohy, tak pomáhali, ale měli jsme i párek „speciálních“ účastníků. Kdo jiný by měl přeci pomáhat nedonošeným dětem, než právě nedonošené dítko a jeho maminka. Na závěr našeho tvoření jsme si promítli film Čapí dobrodružství, který nám přesně padl do noty, aby taky ne, když hlavní postavu zaujali čápi a miminka.

V rámci Týdne knihoven jsme slavnostně odstartovali novinku – půjčování Kouzelného čtení z produkce Albi. Nyní si u nás můžete vypůjčit, jak elektronickou tužku, knihy, tak i puzzle. Rozšířili jsme nabídku her a mnoho dalšího.

Až uvidíte někde 17. listopadu fialově nasvícenou památku či přírodu, tak se nedivte, to se jen připomíná Mezinárodní den předčasně narozených dětí. Tyto malé děti si přece zaslouží naši pozornost. Vždyť jsou to obrovští bojovníci, kteří musí zvládnout nejtěžší chvíle svého života hned po narození.

Veronika Vališová


592 přečtení | Upozornit známého | Článek mě zaujal

Správci stránek: Vladislav Barot, vladislav.barot@gmail.com - kód, grafika
ing. Miroslav Vacula, vacula.mira@gmail.com - novinky, nápady
Hosting poskytuje www.mitranet.cz
phpRS - český redakční systém