Olomócko všemi smysly

05. 08. 2017 - Mirek Vacula

Běžně se vydáváte do širokého okolí na výlety, ale ruku na srdce, kdy naposledy jste se vydali jen za „kopec“ a bedlivě prozkoumali to, co běžně pouze míjíte. My, pod hlavičkou Místní knihovny Černotín a Obce Černotín, jsme se touto cestou vydali a rozhodli jsme se navštívit centrum našeho kraje a také provoněné Loštice.V samém srdci Olomouci jsme zavítali do barokní budovy bývalé Korunní pevnůstky, která za své největší slávy byla sídlem vojáků, dnes, budova zcela v novém kabátu, je centrem vědy. Univerzita Palackého v Olomouci zde vybudovala interaktivní muzeum známé jako Pevnost poznání, a že o poznání nebylo nouze, tak to mohou dosvědčit všichni naši výletnici.

Ve stále expozici Dějepis jinak, jsme si vyzkoušeli uniformy, zabránili dobytí Olomouce, vystřelili z kanónu, dobyli město. V Živé vodě jsme se zblízka seznámili s přírodou, vžili se do role želvy a mnoho dalšího. V další sekci Rozum v hrsti si odvážlivci zkusili gyroskop, stroj, který ke svému výcviku používají i astronomové, polámali jsme si hlavu nad hlavolam, využili páku a kladku v akci, prošli jsme velkým modelem mozku a oka. V poslední expozici Světlo a tma jsme vlastním úsilím rozsvítili žárovku, zjistili jsme kolik kilo bychom vážili např. na Měsíci či na Slunci. Třešničkou na dortu bylo planetárium, ve kterém jsme zrelaxovali a nabrali další síly.

V Lošticích jsme pro změnu zapojili zbývají a doposud poměrně opomíjený smysl, a to chuť. Naše chuťové pohárky se nemohli nabažit, no neříkejte, kde můžete ochutnat dortík s tvarůžky, tvarůžkový větrník, tvarůžkovou kremroli a mnoho dalšího. Kromě toho, že jsme si vesele debužírovali, tak jsme se obohatili o další informace, konkrétně tedy z historie pravých tvarůžků, a to v Tvarůžkovém muzeu. Prohlídka byla zakončena vstupem do podnikové prodejny, a že nejeden odcházel s pořádně naditou taškou.

Na cestě zpět s řádně provoněným autobusem jsme padli únavou. Sice nás chvílemi trápilo počasí, ale vrásky nám to nedělalo. Hřál nás totiž pocit z nevšedního zážitku a hezkých vzpomínek. Kdo si všechno zkusil na vlastní kůži, tak o našem výletu bude ještě dlouho vyprávět.

Veronika Vališová


502 přečtení | Upozornit známého | Článek mě zaujal

Správci stránek: Vladislav Barot, vladislav.barot@gmail.com - kód, grafika
ing. Miroslav Vacula, vacula.mira@gmail.com - novinky, nápady
Hosting poskytuje www.mitranet.cz
phpRS - český redakční systém